W dzisiejszym poście nie napiszę o żadnej formie treningu, poruszę natomiast dość ciekawy temat "pamięci mięśniowej" i tego czy w piłce ręcznej i innych podobnych sportach zespołowych powinniśmy stawiać na naturalność ruchu u zawodnika czy na utarte przez lata wzory danych ruchów które powinien wykonywać do perfekcji.
Czym zatem jest pamieć mięśniowa?
Pamięć ciała (pamięć mięśniowa / pamięć ruchowa) – to potoczna nazwa nieświadomego rodzaju pamięci, który pozwala wykonywać czynności motoryczne w sposób automatyczny czy spontaniczny, bez użycia świadomości i bez zastanawiania się nad samym procesem ruchu.
Pamięć mięśniowa pozwala wykonywać zadania sensualno-motoryczne, których nauczyliśmy się w sposób intencjonalny – przy pomocy świadomego treningu (np. pływanie, jazda na rowerze, jazda konna itp.) lub za pomocą uczenia się z doświadczeń – często w sposób nieintencjonalny a nawet nieuświadomiony (np. odnajdywanie drogi, nabycie postawy ciała i rodzaju ruchu charakterystycznej dla środowiska zawodowego, w którym przebywamy itp.). W terminologii naukowej na określenie tego rodzaju pamięci używa się również pojęć pamięć proceduralna i pamięć motoryczna.
Aby zdefiniować to najprościej. Wraz z wykonywaniem jakiegoś ruchu podczas treningu powtarzając go wielokrotnie tworzymy utarte ścieżki pomiędzy neuronami dla przepływającego impulsu nerwowego, tak zwany wzorzec ruchu dzięki któremu impulsy nerwowe przemieszczają się szybciej.
Poniżej podam ciekawy przykład footbolisty grającego na pozycji rozgrywającego, który po latach treningu chciał poprawić swój wzorzec ruchu rzutu piłki aby móc konkurować z najlepszymi quaterback'ami w lidze NFL.
Jak dowiedzieliście się z filmu powyżej Tebow miał problem z trzymaniem za nisko piłki co powodowało że jego podanie trwało o 0.20 sekundy dłużej niż przeciętnego innego rozgrywające w lidze. Zaraz przed draftem Tim udał się na specjalistyczny trening by ten wzorzec poprawić. Kosztowało go to tysiące powtórzeń, oglądania nagrań wideo i godzin specjalistycznego treningu. O ile podczas draftu wszystko poszło dobrze i Tebow udało się "przyśpieszyć" swoja rękę, niestety w sytuacji silnego stresu podczas meczu zaczął on wracać instynktownie to starego wzorca. Sprawiało to problem z wykończeniem podania przez co kariera Tima jako rozgrywającego skończyła się dość szybko.
Reasumując pytanie. Czy ważne jest zwracanie uwagi na prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń, ustawienie ciała lub jego części podczas nauki elementów gry w piłkę ręczną? Zdecydowanie tak ułatwi to w przyszłości młodemu zawodnikowi jego karierę . Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać że ciało każdego człowiek różni się budową somatyczną i każdy z nas posiada pewne ograniczenia i ruch nie zawsze będzie perfekcyjny jak w podręczniku. Czasem wystarczy tylko popracować nad mobilnością, zakresami ruchu aby zauważyć znaczną poprawę.
Nasuwa się też kolejne pytanie czy warto u starszego zawodnika zmieniać "złe" utrwalone już wzorce ruchowe? Z mojej osobistej opinii powiem nie warto jeśli coś działa, sprawdza się i jest skuteczne. Jest wielu zawodników którzy mają niestandardową technikę rzutu, zwodu która sprawdza się i jest nawet niejako zaskoczeniem (niewygodnym punktem w grze gracza, dla zawodników drużyny przeciwnej). Podam tutaj przykład Dirka Nowitzkiego czy słynny skyhook Kareem Abdul Jabbara, zwróćcie uwagę na rzucającego z skrzydła Hansa Lindberga.
Problem pojawią się wtedy gdy wzorzec ruchowy wyraźnie utrudnia zawodnikowi grę bądź osiągniecie swojego pełnego potencjału na boisku. Wtedy warto poświecić czas i godziny treningów ,tysiące powtórzeń na poprawę wzorca. Sam miałem z czymś takim problem, pozbycie się tego zajęło mi ponad rok. Moja frustracja w pewnym momencie sięgała zenitu ale w końcu się udało. Czasem zdarza mi się wrócić do złego wzorca ale są to tylko pojedyncze przypadki.
Mam nadzieję że artykuł jest w miarę interesujący i udało wam się przebrnąć do końca. Nie jestem zbyt dobrym pisarzem wiec podejrzewam że stylistyka leży i kwiczy.
W kolejnym poście postaram się opisać kilka technik treningowych na poprawę tak zwanego eksplozywnego pierwszego kroku.
I zapamiętaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz